Praktisk information
- Programmet passar årskurs 4-6.
- Inga förkunskaper krävs.
- Programmet tar ca 60 minuter att genomföra.
- Programmet genomförs digitalt från klassrummet med förinspelat material.
Stäng
Få koll på mångfalden i naturen! Vi besöker Havets hus, där vi kollar på sex biotoper i havet - alla viktiga för att havet ska leva.
Experten på Havets hus och Balthazars pedagog finns med och guidar er genom havets livsmiljöer. Vad är en korall? Kan man säga en korall när den är många? Hur gammal blir en blåmussla? Och varför finns rödalgerna på djupt vatten?
Programmet är digitalt och förinspelat så ni kan följa med i filmen, lyssna och pausa när ni vill. Vid bokning skickar vi ut länk till inspelningen.
Kostnadsfritt för skolor i Skövde kommun
Balthazars skolavtal med Skövde kommun innebär att alla våra skolprogram är kostnadsfria för skolor och andra pedagogiska verksamheter i Skövde kommun.
ANGE KOD: skolaskovde
När du kommer till sista steget på din bokning (Checkout) fyller du i koden "skolaskovde" i fältet "Skolavtal, fyll i din användarkod". Tryck sedan på "Logga in" så justeras summan automatiskt.
© Balthazar Science Center